• PROXIMA GROUP
  • +90 (216) 266 58 26
  • info@proxima-group.net

BLOG /

Incoterms Nedir?

Incoterms "international commercial terms - uluslararası ticaret terimleri" deyişinin kısaltmasıdır; ICC (International Chamber of Commerce - Milletlerarası Ticaret Odası) tarafından yayınlanan ve uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan bir kurallar bütünüdür; uluslararası ticarette uygulanan pratiklere standart bir yorum getirmek amacıyla ilk defa 1936 yılında kullanıma sunulmuştur.

​Türkçe'de "teslim şekilleri" diye ifade ettiğimiz Incoterms kuralları temelde nakliye ve gümrük işlemleri ile ilgili tarafların (alıcı ve satıcının) üstlenecekleri maliyet, risk ve yükümlülükleri aydınlatır. Kendisi başlı başına bir sözleşme değildir, fakat satış sözleşmesi veya satış teklifi içerisinde önemli bir başlıktır. Incoterms 2010'un 11 kuralı içerisinden tercih edilen bir term satış sözleşmelerinde veya satış tekliflerinde genellikle delivery terms başlığı altında belirtilir. Böylece alıcı teklif edilen fiyata nelerin dahil olduğunu bilir. 

ICC, uluslararası ticaret ve lojistik pratiklerinde yaşanan değişimlere ve gelişimlere bağlı olarak, Incoterms kurallarında belli periyodlarla güncellemeler yapmıştır. İlk versiyonu 1936 yılında yayınlanan Incoterms kuralları 1957, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000 ve 2010 yıllarında revizyona tabi tutulmuştur. Şu anki geçerli versiyon Incoterms 2010'dur.

Sözleşmelerde en son Incoterms versiyonunun kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte taraflar herhangi bir Incoterms versiyonunu seçmekte özgürdürler. Bundan doğacak bir karışıklığı gidermek adına taraflar sözleşmelerinde mutlaka hangi Incoterms versiyonunu kullandıklarını belirtmelidirler. Böylece herhangi bir anlaşmazlıkta mahkemenin sözleşmede hangi versiyonun esas alındığını tespit edebilmesi mümkün olur.


Yorumlar

Yorum Yazın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır *